Tới nội dung

IPB Style© Fisana

- - - - -

chua giup em bai nay voi

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
  • Đăng chủ đề mới Danh sách các bài viết
  • 5 trả lời cho chủ đề này

#1 perttygirlnaruto

perttygirlnaruto

Người bạn mới đến

• 3 bài viết

Achievements

Đăng vào: 26 December 2008 - 06:36 AM

em có bài này nhờ mọi người chữa giúp cám ơn nhiều lắm mọi người lẹ lẹ lên nh­é em cần gấp gấp lắm đó cảm ơn mọi người nhé
    in life there are many things for all people to savẹ This saver especially saving energy helps us not only not waste money but also have enough energy to use. But what should we do to save enegry? The most important is we must know useful of energy and have behavior to save enegry. There are many works which you must try to do to in order to achive success such as you chould get a plumber to check cracks in the pipes in case oil or gas is( em khong biet dong tu ro ri trong tiếng anh la gì) , take a shower instead of abath. Morever you must always turn off the lights, the fans, air conditioner.......when no one in the room , turn off the faucet after using and keep the fridge door closed or prepare food carefully before turning on the stove. Finally I advice you should travel by bike or public buses instead of uíng motorcycles There are also many other way to save energy should be done.Now we know how to save energy so lets do it
    cam ơn mọi người nhiều lắm

#2 lthanhchong

lthanhchong

Người bạn mới đến

• 20 bài viết

Achievements

Đăng vào: 26 December 2008 - 04:26 PM

In life, there are many things for people to savẹ. Especially, the saving energy helps us not only not waste money but also have enough energy to use. But what should we do to save enegry? The most important is we must know advantadges of energy and have behavior to save it. There are many work in which you must try to do in order to achive success, Example; you could get a plumber to check cracks in the pipes in case oil or gas is leaked , take a shower instead of bath. Morever, you must always turn off the lights, the fans, air-conditionered.......when no one is in the room . You turn off the faucet after using and keeping the fridge-closed door or prepare food carefully before turning on the stove. Finally I advise that you should travel by bike or public buses instead of using motorcycles. There are also many other ways to save energy, which you and me should have do. Now, all people have known how to save energy so let's do it.

Mình đã sửa bài giúp bạn rồi đó nhưng mình không biết chính xác lắm về chủ đề của bạn đề cập nên chưa sửa được tốt lắm. Mjnhf khuyên bạn khi viết bài phải có dấu chấm dấu phẩy và ngắt câu có chủ ngữ vị ngữ thì người đọc mới hiểu là ban đang nói gì. Mình đọc bài của bạn còn chưa hiểu lắm chỉ biết rằng bạn đang nói về việc tiết kiệm năng lượng
    Chúc bạn thành công

#3 lthanhchong

lthanhchong

Người bạn mới đến

• 20 bài viết

Achievements

Đăng vào: 26 December 2008 - 04:27 PM

Tôi quên chưa nói cho bạn biết, khi viết bài tiếng anh phải co câu topic và có những câu để ủng hộ cho topic đó blushing.gif

#4 perttygirlnaruto

perttygirlnaruto

Người bạn mới đến

• 3 bài viết

Achievements

Đăng vào: 26 December 2008 - 08:43 PM

ban dánh lại bài mình à ? Sao ngốc thế coppy lại ròi sửa cho nhanh chõ nào sai thì bạn gạch ngang dùm mình thiếu từ thì thêm và tô đỏ cho dễ nhìn bạn làm mình rói cả mắt nh­ưng cám ơn bạn nhiều lắm!!
    cho mình hỏi
    There are many works in which you must try to do in order to achive success
    tại sao lại dùng in which hug.gif thinking.gif

#5 lthanhchong

lthanhchong

Người bạn mới đến

• 20 bài viết

Achievements

Đăng vào: 27 December 2008 - 11:03 AM

Bạn to gan nhỉ giám bảo mình ngốc.....nếu dùng từ work mà dịch là công việc thì nó không có số nhiều đâu. còn dịch la tác phẩm thì mới có số nhiều nhớ nhé. In which là trong tất cả các công việc mà bạn phải làm dùng hay hơn là which trong câu này

#6 perttygirlnaruto

perttygirlnaruto

Người bạn mới đến

• 3 bài viết

Achievements

Đăng vào: 27 December 2008 - 06:01 PM

I am sorry very much biggrin.gif
    em co bai nho moi nguoi sua giup nhé confused.gif
    Dear sir

I am a resident from 6 Hong Ha Ha Long city Quang Ninh provice

To day I`d like to write to tell you about a bad stituasion happening in my area. Recently a lots of heavy trucks have run it day and night made us who live near here very ­­unwell. Do you know when those trucks are drived across our residence. Our life changes very much. Frist the air and water are polluted make negative fluence to our healthy. We have many illness and we must wear mask when go uot. Can you image when you go to streets you see full of people wearing mask and long shirt. It is very fun(tai sao dung ra lai dung funny a)Secondly heavy trucks is cause traffic jams and makes many accidents, injure both people and riches aspect the road is destroyed . There are many chicken holes and ducks holes. But the worst is our sleep is always awoken at night and bad noise makes us tired. Our life isn`t peaceable. All of us hate these truckss. Time and again I remember my past when heavy truckss didn`t have in here(tai sao cau nay lai sai a) I lived very happy with my family and wasn`t worry about bad noise and my sleep , there were a few accdients , the road was very beautifuland clear with green trees. I was never late for work. I wish I had the life before so I think you should do something in order to improve our life. My opinion is there are may way to do that work . This is my solutionI think it can be used such as a new road will be biult for heavy trucks , fine unthoughfull drivers who drive carelessly ........I hope no longer my area will be peace like past. If you can do some solution we will be very happy and grateful you . Thanh you for your reading and if only you were fine

a resident

A

Pham Van A
    CÁM ƠN MỌI NGƯỜI NHÉ EM "YÊU" MỌI NGƯỜI NHÌU LẮM biggrin.gif

dd
    Giao lưu kết bạn Mảnh đất tình yêu Thế giới giải trí Hình ảnh đẹp Văn hóa nghệ thuật Học hỏi, trao đổi Âm nhạc

Copyright © 2017 Your Company Name